Prawo do świadczeń zdrowotnych
POTWIERDZENIE PRAWA DO ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
Pacjent może być zarejestrowany do udzielenia świadczeń medycznych w naszej przychodni po uprzednim przedstawieniu dokumentu potwierdzającego prawo ubezpieczonego do świadczeń opieki zdrowotnej (art. 49 i 50 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych). W przypadku braku dokumentu potwierdzającego prawo ubezpieczonego do świadczeń opieki zdrowotnej, pacjent może mieć udzielone świadczenie medyczne po złożeniu pisemnego oświadczenia o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej. Złożenie takiego oświadczenia poprzedzone jest ustaleniem tożsamości pacjenta na podstawie innego ważnego dokumentu (dowód osobisty. paszport, inny dokument zastępczy).
Dla osób ubezpieczonych w krajach członkowskich Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) uprawnionych do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji, rejestracja odbywa się za okazaniem: Karty EKUZ, lub Poświadczenia wydanego przez NFZ - w przypadku zamieszkiwania na terenie RP, lub Europejskiej Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC) lub Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego Kartę EKUZ - wydanego przez inny niż Polska kraj członkowski UE/EFTA
UWAGA!!!
EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) wydana w Polsce dla Polaka nie jest dokumentem ubezpieczenia - nie można się nią posługiwać w placówkach na terenie Polski.
UWAGA: Ważne jest, aby dokument ubezpieczenia był aktualny na czas udzielenia świadczenia. W przypadku pacjentów nieubezpieczonych, świadczenie medyczne w naszej przychodni może być udzielone odpłatnie (wg obowiązującego cennika).
opracowano na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2008, Nr 164, poz. 1027)
DEKLARACJA WYBORU
Wybór lekarza, pielęgniarki, położnej POZ W celu skorzystania z porad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej pacjent powinien dokonać wyboru lekarza, pielęgniarki i/lub położnej. Pacjent ma prawo do bezpłatnego wyboru podstawowej opieki zdrowotnej nie częściej niż trzy razy w roku. Wyboru lub zmiany dokonuje się bezpośrednio u świadczeniodawcy w przychodni i nie trzeba tego faktu potwierdzać w oddziale Funduszu. W przypadku każdej kolejnej zmiany należy wnieść opłatę w wysokości 80 złotych. Opłatę należy uiścić na konto Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Opłaty nie pobiera się w przypadku: zmiany miejsca zamieszkania przez pacjenta; zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego lekarza/pielęgniarkę/położną podstawowej opieki zdrowotnej; z powodu innych przyczyn niezależnych od woli pacjenta. Formularz deklaracji wyboru można pobrać na stronach NFZ lub z zakładki DOKUMENTY.